
Télen mi hiányzik a legjobban? Természetesen a napsütés, és nem csupán a lelkünknek, a testünknek is. Van megoldás, ami kiderül blogírónk, Morvay-Tóth Cecília egészségfejlesztési szakember cikkéből.
Klorofill, a zöld vér
Téli időszakban legnagyobb „deficitünk” a napfényből van. Nem is gondolnánk, milyen egyszerűen pótolhatjuk ezt az átmeneti hiányállapotot.
A klorofill olyan, a zöld növényekben található anyag, mely a napsugárzás energiáját eljuttatja a növényi sejtekhez, biztosítva ezzel a fotoszintézis folyamatát. Lehet ezt úgy is fogalmazni, hogy a klorofill az „anyagba zárt napenergia”.
A klorofill szó a görög „chloros” – zöld és a „phyllon” – levél szavakból ered, és tulajdonképpen nem jelent mást, mint a növények színanyagát. De hogy kapcsolódik ide a vér?
Ez a zöld festékanyag a „növény vére”. És ez nem csak egy metafora. A különbség csak annyi (a klorofill és a vér legfontosabb összetevője, a hemoglobin között), hogy a klorofill központi magjában magnézium található, míg a hemoglobinban vas.
Hogy miért érdekes mindez?
Természetes klorofill bejuttatásával emelhető a vérben jelenlévő hemoglobin száma. Alkalmazzák már a klorofillt a vérszegénység kezelésére is. A vörösvérsejtek növelése minden esetben jobb vérkeringést, tökéletesebb oxigénellátást, a test gyors tisztulását eredményezi.
A klorofill gyógyító, gyulladás-gátló, fiatalító hatású, segíti a szervezetben a vörös vértestek képződését. Kiváló sejtépítő és sejtregeneráló hatása is ismert, ezért fiatalítja a testet, és a bőrt simává varázsolja, erősíti az immunrendszert.
A klorofill hatásai és előnyei:
Fenntartja az egészséges tisztító funkciókat
Elősegíti a sav-bázis háztartás egészséges egyensúlyát
Elősegíti a test oxigénkoncentrációját
Fokozza a sejtlégzést és az anyagcserét
Segít a szervezetnek a táplálék hasznosításában
Tisztítja a szöveteket és eltávolítja a méreganyagokat a sejtekből
Megszűnteti a rossz szájszagot és a kellemetlen testszagokat
Vérképző, ezáltal növeli a vörösvértestek számát
Vérhígító és vértisztító hatással bír
Elősegíti a máj és a vese tisztulását
Elősegíti az élelmiszerek felszívódását és a tápanyagok hasznosulását
Fokozza a vitaminok és az ásványi anyagok hatását
Normalizálja a bélműködést
Energiával látja el a sejteket, ezáltal csökkenti a fáradtságot
Lúgosítja a szervezetet, hiszen semlegesíti a savakat
Gyulladáscsökkentő
Rendkívül erős antioxidáns hatásának köszönhetően védi a sejteket
Klorofill bevitelére leginkább alkalmas zöldségek:
Zeller, uborka, fodros kel, spenót, paprika, brokkoli, avokádó. A téli időszakban érdemes ezekből nyersen, akár zöldségturmix formájában minél többet fogyasztani.
Jó étvágyat hozzá!
Morvay-Tóth Cecília