
Csontos Imre edző tanácsadónkat ezúttal a jó idő, és a várva várt versenyszezon kezdete ihlette blogbejegyzés írására.
Kezdődik a versenyszezon. Mire kell ilyenkor figyelni? Elsősorban a versenynaptárat kell lesni, hogy legalább a versenyekről ne maradj le :)
Komolyra fordítva: valóban figyelni kell a naptárat, és előre tudni, hogy mire készülsz. Fontos az is, hogy ha több versenyen indulsz, akkor azokat rendesen építsd föl, úgy válogass közülük. Az nem jó pl, ha áprilisban maratont futsz, aztán júniusban 5 km-t, majd megint egy hosszabb, félmaratoni verseny következik pár hónapon belül. A verseny távja miatt más-más jellegű edzéseket kell végezni, így a tested megzavarodik, össze-vissza kapja az ingereket, és nem fog tudni megfelően teljesíteni, aminek akár egy komolyabb sérülés is lehet a vége.
Egy szezonon belül igyekezzünk rövidebb versenytávoktói fokozatosan eljutni a hosszabbakig (pl. 5, 10, 21, 42 km). Emellett arra is nagyon figyelnünk kell, hogy ne legyen túl sok a verseny. Hiába csak egy edzésnek szánod a megmérettetést, attól még az fejben egy verseny. Izgulsz, más mentális állapotba kerülsz, ami kifáraszt hónapról-hónapra. Sokkal jobban teljesítesz, ha nem versenyzed túl magad, és ez a hosszabb távok esetén fokozottan igaz. Például 5 kilométerből belefér 2 havonta egy (ami a fizikai terhelést illeti), de maratonból biztosan nem.
És még valami: ahogy megyünk bele a versenyszezonba, úgy érkezik a meleg is. Ezért fontos, hogy napi 3 liter folyadékot megigyunk, elosztva, mondjuk 10 percenként egy korty. A lényeg, hogy ne egyhúzásra, mert azzal sokra nem megyünk.
Érkeznek a gyümölcsök-zöldségek is elérhető áron, ezeknek fogyasztását is javaslom (bár télen is, csak akkor drágább...). Igyekezzünk sok halat enni, az nagyon jól kiegészíti egymást a gyümölccsel, zöldséggel!
Ha edzéstervre, vagy bármilyen futással kapcsolatos tanácsra van szükséged, továbbra is örülök, ha megkeresel!
csontosimre69@gmail.com